Short-story

Riksdagen sänker energiskatten

Publicerad: 2025-12-02 kl. 13:33

Riksdagen sänker energiskatten

Riksdagen har beslutat att sänka energiskatten på el, modernisera beskattningen av energigaser och höja fastighetsskatten för vindkraftverk från 2026.

Den 26 november beslutade riksdagen om flera skatteförändringar i budgeten för 2026:

  • Energiskatt på el sänks med 7,9 öre till 36,0 öre/kWh från 1 januari 2026 för att minska kostnader och främja elektrifiering.
  • Skattebefrielsen för metallurgiska processer utökas till uppvärmning av skänkar och liknande kärl.
  • Moderniserad beskattning av energigaser – biogasdefinitionen breddas och skatten baseras på energiinnehåll istället för volym. Ändringarna gäller från 1 juli 2026.
  • Fastighetsskatten för vindkraftverk höjs till 0,5 % för alla anläggningar från 2026. Regeringen planerar även ett kommunstöd kopplat till vindkraftsskatten.

Läs mer på Energiföretagens hemsida

Ladda ner artikel som PDF

Vill du spara artikeln eller skriva ut den? Ladda ner artikeln via knappen nedan så skickas den direkt till din mejl.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!